Yangın İhbar Sistemleri
Ana sayfa > Ürünler > Yangın İhbar Sistemleri

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi her alanı etkiliyor. Artık akıllı ev ya da akıllı ofis dediğimiz sistem, yapılardaki algılama sistemlerine göre çalışıyor. Bu algılamalardan en önemlilerinden biri de yangın algılama sistemleridir.

EMETRON Güvenlik Teknolojileri olarak sizlere teknoloji devlerinin yangın ihbar sistemlerini sunuyoruz. Keşfinden montajına ve devreye alıp teslimine kadar her türlü sorunuzu yanıtlıyor ve hizmet sonrası da alanında uzman personelimizle teknik destek sağlıyoruz.

Ücretsiz keşif kampanyamız için hemen bizi arayabilirsiniz.

YANGIN İHBAR SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ
Yangın algılama sistemleri ikiye ayrılmaktadır; Konvansiyonel ve Adresli Sistemler. Konvansiyonel sistemler uygulamada artık fazla yer almayan eski sistemlerdir. Konvasiyonel sistemlerin yerini adresli sistemler büyük ölçüde almışlardır.

1. Konvansiyonel Sistemler
Zon bazında algılama yapılır. Dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerine bağlanır. Uygulamada bir zona 20-25 adet eleman bağlanabilir. Bir binanın har katı bir zon olarak projelendirilir ve sadece o katta yangın olduğu izlenebilir.

2. Adresli Sistemler
Nokta – adres bazında algılama yapılır. Dedektör ve butonlar tek bir “Loop” – “ Çevrim” üzerine bağlanır. Kablolama; kontrol panelinden çıkar, saha elemanlarına tek tek paralel bağlanır ve en son noktadaki saha elemanından kontrol paneline geri döner. Buna loop diyoruz. Uygulamada bir loop üzerine 128 adet eleman bağlanabilir. Bir bina olduğu gibi tek bir loop üzerinden kontrol edilebilir. Kablodan ve işçilikten tasarruf sağlanır. Loop üzerine bağlanan bütün dedektör, buton, ve modül gibi saha elemanlarının her birinin bir adresi vardır ve kontrol panelinden izlenir ve gerektiğinde kontrol paneli arıza durumunu bildirir.

2.1 – Analog Adresli Sistemler
Analog sistemlerde tüm ölçümler saha elemanları tarafından; tüm veri toplama, değerlendirme, depolama ve kontrol, kontrol paneli tarafından yapılmaktadır. Dedektörler, ortamdaki duman seviyesi, kirlilik gibi verileri kontrol paneline gönderir. Kontrol paneli, alarm ve arıza gibi uyarıları, dedektörlerin seviye kontrollerini yapar.

2.2 – Interaktif Adresli Sistemler
Her bir dedektör, bulunduğu mahalin özelliğine göre, özel parametrelerle programlanır. Anolog Adresli ve diğer Intelligent Adresli sistemlerden en önemli farkı, dedektörlere programlanan interaktif algoritmik tabanlı parametrelerdir. Sistem her yangın sensöründen gelen bilgiyi değerlendirir ve bu bilgiden öğrenme yeteneğine sahiptir. Bu basit olarak, bir sensör kirlenmeye başladığında veya kirli bir ortamda bulunduğunda otomatik olarak alarm eşik seviyesini arka plandaki seviyesine göre kompanze etmektedir.(Eşik kompanzasyonu).

Daha karmaşık İnteraktif sistem fonksiyonları, gerçek yangın hadisesi ve yangın olmayan durumları birbirinden çok kolay ayırt edebilmekle birlikte, olası çevresel etkileri filtreler veya sıcaklıktan oluşabilecek değişim etkilerine göre hassasiyetini artırabilir.

Sensörler ve İnteraktif karar verme mekanizması arasındaki kararlılığın net sonucu, yüksek performans, yanlış alarmlara bağışıklık ve daha hassas yangın algılama olarak karşımıza çıkar.

UYGULAMA ALANLARI:
Oteller, Evler, Hastaneler, Alış Veriş Merkezleri, Bankalar, Ticari Binalar, Sinema Salonları, Müzeler, Arşivler, Sanat Galerileri, Okullar, Yurtlar, Kreşler, Fabrikalar ve Üretim Alanları, Askeri Projeler, Denizcilik Sektörü.

Yangın alarm sistemi duman, ısı, alev , gaz sızıntı dedektörleri ve kır bas ihbar butonları tetiklemesi ile uyarı veren ,var ise yangın söndürme sistemini de çalıştırabilen sistemlerdir.
Konvansiyonel, Analog Adresli ve Akıllı adresli sistemler olarak üç kısımda inceleyebiliriz.

Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemi
Konvansiyonel alarm sistemleri küçük bina yada işletmeler için tasarlanmış 2, 4, 8 bölge olarak tetikleme olduğu(duman, ısı, gaz ) anda hangi bölgede zone var ise bilgisini vermektedir.

Her Loop (bölge) için bir kat tayin edilir ve o katta yangın ihbarının olduğu tespit edilebilir.

Analog ve Akıllı Adresli Sistemler
Akıllı bina sistemleri ile tam uyumludur. Sistem doğalgaz vanasını kapatmak ve elektik hattını kesmek gibi işlemleri karşılamaktadır. Adresli yangın ihbar sisteminde çok bölümlü ve çok katlı mekanlarda Konvansiyonel sistemden farklı olarak hangi dedektör de tetik olduğunu görebilme olanağı bulunmaktadır. Otomasyon sistemlerine tam uyumluluk göstermektedir.

İş yerinizin yada evinizin ihtiyaçları ve yangın yönetmeliği doğrultusunda, oda ve bölüm sayılarına bağlı olarak yangın ihbar sistemi Konvansiyonel ya da Adresli olarak seçimi yapılmalıdır.

Uzman ekipler ile doğru m2 de, doğru dedektör, uygun yerlere kırbas butonlar ve sirenler konumlandırılmalıdır.
 

 

Maglojic Yangın İhbar Sistemi
› Küçük ve orta ölçekli uygulamalar için ekonomik çözümler sunan, modern dış görünüme sahip ve yüzey montaj tekniği ile üretilen konvansiyonel sistem yangın alarm santralleridir.
› EN 54-2 ve EN 54-4 standartlarına uygun
› Özel kabin kullanımı ile 256 bölgeye kadar genişleme özelliği
› Hafızada tutulan olay kayıtlarının RS-485 portu üzerinden bilgisayar programı ile alınması.


 
I-1000 Mini Adresli Yangın Paneli
Alfamax Yangın algılama panelleri eşsiz özellikleri ile piyasadaki en iyi algılama ve yangın otomasyonu teknolojisine sahiptir. Yüzde yüz yerli üretim olan sistemler birbiri arasında network çalışabilmekte ve paneller arası iletişim sağlanarak en uç bölgedeki algılama cihazlarından bilgi alınabilmektedir. Alınan bilgiler tekrarlama panelleri ile istenilen yerden izlenebilmekte ve PC grafik yazılımı üzerinden de izleme kontrol sağlanabilmektedir.
I-1000-1 Standart 1 loop adresli yangın alarm paneli, her bir loop a 250 adet detektör bağlanabilen, daha sonra eklenecek loop kartları yardımı ile 4 adet loop desteği sunabilen, kullanışlı ve ergonomik bir üründür. Alfamax Sense Action adresli detektörler, butonlar, sirenler ve diğer yangın elemanları ile uyumludur. Panel EN 54-2/4 standartlarına uygun üretilmiştir. Üzerinde bulunan yazıcı sayesinde olay raporları alınabilmektedir. ALFAMAX Sense Action programı ile bilgisayar üzerinden tüm ayarları yapabilme, senaryolar oluşturabilme ve kontrolü altında bulunan cihazları izleme fonksiyonuna sahiptir. Üstün özellikleri, gri kırmızı tonlara sahip şık ve sağlam kasası ile tüm bankalar, mağazalar, devlet daireleri, hastaneler, plazalar ve fabrikalarda kullanıma uygundur.

Özellikleri:
› Standart 1 loop ve 4 loop a kadar genişletilebilme seçeneği.
› İleri Intelligent haberleşme
› 8 Bit Mikroişlemci
› Güvenli ve Hızlı Haberleşme
› Hızlı Algılama ve Yanlış alarm Önleyici Hafıza
› Panelden Programlama Yapabilme
› Her loop için 250 adet cihaz bağlantısı
› 240X123 Grafik LCD ekran
› 30 adet zone (bölge) 2 adet siren hattı
› Tüm Alfamax Paneller ile ağ oluşturabilme
› Yerleşik hafızası sayesinde 1500 adet olay kaydını tutabilme
› Bilgisayar yazılımı ile programlanabilme
› Seçenekli panel yazıcı
› Tekrarlayıcı panel çıkışı
› Yürüme Testi
› Gece Gündüz Modu
› PC Grafik Yazılım ekleyebilme özelliği
› Tüm Hata Kodlarını Denetleyebilme
› Tahliye Butonu ile Sirenleri aktive edebilme
› Elektrik Kesintilerinde Akü Desteği ile Sistemin Çalışmasının sağlanması
› Cihaz ve bölge devre dışı bırakabilme özelliği
› Siren çıkışlarını pasif konuma getirebilme
› Dışarı açılabilir cam kapak
› Yüzeye Yada Gömme Montaj
› Sessiz Butonu ile Sirenleri Susturabilme
› Kullanıcı Şifresi
› Standart EN54-2/4
› Panel Beslemesi: 220 (+- 10% ) VAC 50/60 Hz
› Panel Akımı: 0.600A, 2A Sigorta
› Çalışma Sıcaklığı: 0 oC – 40 oC (%95 Nem)
› Koruma Sınıfı: IP 30
› Uygulama Alanı: Bina içi kullanımı
› Programlama: Sense Action Bilgisayar Programı
› Zone Kapasitesi: 30 zone a kadar
› Loop Bilgileri: Tek loop, 4 e kadar genişleyebilir
› Her loop a 250 adet cihaz bağlantısı
› Loop Voltajı: 24V DC (+-10%)
› Loop Akımı: 0.400A
› Loop Kablo Uzunluğu: 1mm2 : 1000m 1.5mm2: 1500m
› Sigortalar: 2A Ana kart üzerinde, 2A Besleme Ünitesinde
› Akü: 2 adet 12V 21Ah kuru akü
› Tekrarlayıcı Bağlantısı: 1.5mm2 kablo ile 1000m ye kadar
› RS232 portu ile PC bağlantısı
› Panel Yazıcısı: Seçenekli termal yazıcı
› Ebatlar: Önyüz: 540x420x175 mm


 
R-1001 Röleli Duman Dedektörü 48V
R-1001 Konvansiyonel röleli Duman detektörleri hırsız alarm ve özel otomasyon sistemleri ile tam uyumlu olacak şekilde Tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
R-1001 Röleli Duman Detektörü, algılama hassasiyeti ve farklı duman tiplerinde verdiği kararlı tepkiler göz önüne alındığında, tüm Bölgesel uygulamalarda kullanılabilecek ideal bir yangın algılama elemanıdır. Normalde Açık ve Normalde Kapalı Kontak Çıkışları talep doğrultusunda değerlendirilmektedir. Detektör, EN54-7 standartlarında belirtilen, hassasiyet seviyelerini karşılamaktadır.

Özellikleri:
› Yüksek Kalite ve güvenilirlik
› SMD Devre Kart Tasarımı
› Farklı Yangın Tiplerini algılama
› 360 Görünebilir Çift LED
› Estetik Görünüm Kolay Montaj
› İşık Saçma Prensibi ile çalışır
› ABS Plastik gövde
› 2 yıl garanti


 
ECON XABS Acil Yönlendirme Armatürü, Çift Yüz
Birden fazla çıkışı olan bütün binalarda kullanıcıların çıkışlara kolaylıkla ulaşabilmesi için acil durum yönlendirmesine ihtiyaç duyulur.
Alfamax Life-x acil yönlendirme armatürlerinin isteğe göre büyük ve küçük ebatlarda üretimi yapılabilir. üzerinde acil durumlarda çalışan yeşil flaşörü bulunan ürün 1 adet AA tipi metalhidrat pil ile 3-5 saat elektrik kesintilerinde ve acil durumlarda çalışmaya olanak sağlar

Özellikleri:
› Alevlenmeyen ABS Hammaddeden üretilmiştir.
› Kaçış yönünü belirten farklı semboller
› Acil durumda 3-5 saat çalışma süresi
› Kolay montaj ve demontaj
› Yüksek gerilime karşı koruma
› Beyaz yüzeye yeşil ve yeşil yüzeye beyaz LED seçenekleri
› SMD Kart Tasarımı
› Yüksek kalite ve güvenirlilik


 
SPOT-X 2x20W & 2x55W Spot Aydınlatma Armatürü
Acil durum aydınlatması genel aydınlatmanın çalışmaması durumunda devreye girerek can güvenliği açısından tehlikeli bir durum oluşmaması için gerekli düzeyde aydınlatma sağlayan üründür.

Alfamax Spot-X duvara ve tavana montaj özelliği sağlar. 2 adet hareketli spot özelliği ile yüksek aydınlatma sağlar. Elektrik kesintilerinde 1 veya 3 saat aydınlatma sağlamaktadır. Acil aydınlatma durum armatürü şehir şebekesi veya benzeri bir dış elektrik beslemesinin kesilmesi, yangın ve deprem gibi sebeplerle bina veya yapının elektrik enerjisinin güvenlik sebebiyle kesilmesi ve bir devre kesici veya sigortanın açılması sebebiyle normal aydınlatmanın kesilmesi hallerinde otomatik devreye girerek yeterli aydınlatma sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekir.

Özellikleri:
› Alevlenmeyen ABS Hammaddeden üretilmiştir.
› 2*20 W ve 2*55W aydınlatma seçeneği
› Hata ikazlı kurşun asit batarya
› Kolay montaj ve demontaj
› Yüksek gerilime karşı koruma
› 1 veya 3 saat aydınlatma seçeneği
› SMD Kart Tasarımı
› Yüksek kalite ve güvenirlilik
 
Emetron © Tüm hakları saklıdır. Ana sayfa | Hakkımızda | Ürünler | Referanslarımızdan Bazıları | İletişim Mersin web tasarım